Menu Zamknij

Skrining cytologiczny raka szyjki macicy

NZOZ Meditest może się poszczycić najnowocześniejszą w kraju pracownią skriningu cytologicznego wymazów z szyjki macicy oraz uzupełniającej diagnostyki molekularno-genetycznej wirusów HPV i innych infekcji przenoszonych drogą kontaktów płciowych. Naszą chlubą jest pierwszy w Polsce system komputerowo wspomaganego skriningu cytologicznego wymazów z szyjki macicy, który znacząco podnosi efektywność profilaktyki cytologicznej raka szyjki macicy w porównaniu z tradycyjnym skriningiem przeprowadzanym tylko przez cytomorfologów.

Komputerowo wspomagany skrining cytologiczny w oparciu o platformę BD FocalPointTM GS firmy Becton Dickinson to nowa jakość w programie profilaktyki raka szyjki macicy. System ten pozwala na automatyczną ocenę preparatów cytologicznych. Dzięki zautomatyzowanemu mikroskopowi w stacji roboczej system wskazuje cytomorfologowi na szkiełku mikroskopowym lokalizację wykrytych nieprawidłowych komórek, dzięki czemu weryfikacja preparatów jest bardzo precyzyjna i szybka. Urządzenie ocenia także parametry jakościowe preparatu zgodnie z klasyfikacją Bethesda, takie jak: ilość komorek na szkiełku, obecność komórek kanałowych oraz elementów utrudniających ocenę. FocalPointTM poprawia nie tylko obiektywność oceny cytologicznej, ale także zwiększa wykrywalność nieprawidłowych zmian w szyjce macicy (a więc czułość skriningu). System FocalPointTM dotychczas nie był stosowany w Polsce i został przez nas wprowadzony po raz pierwszy w 2010 roku.

Cytologia na podłożu płynnym (liquid based cytology, LBC). Jako jedyne laboratorium w kraju dysponujemy zautomatyzowaną linią technologiczną do wykonywania preparatów cytologii na podłożu płynnym SurePathTM firmy Becton Dickinson opartą o platformę BD PrepStainTM. System ten cechuje się najwyższą spośród innych dostępnych na rynku metod LBC jakością uzyskiwanych preparatów mikroskopowych, m.in. dzięki efektywnemu oczyszczaniu wymazów z elementów utrudniających ocenę cytologiczną, takich jak: komórki zapalne, erytrocyty, śluz, bakterie. Według badań wieloośrodkowych, przy zastosowaniu cytologii SurePathTM znacząco wzrasta wykrywalność nieprawidłowych komórek w wymazie z szyjki macicy.

      Cytologia na podłożu płynnym jest rekomendowana przez

   Polskie Towarzystwo Patologów

ZOBACZ JAK WYGLĄDA ORGANIZACJA SKRININGU RAKA SZYJKI MACICY W NASZEJ PRACOWNI

Translate »